Ekologiczne budownictwo

Ekologiczne budownictwo

Od przeszło dekady jesteśmy otoczeni frazesami bez końca, których pierwszorzędna idea skupia się wokół hasła „ekologia”.  Zawładnęła we wnętrzach ogarniając swą zielenią kąty domu, na rynku produkty i kosmetyki reklamowane są swą ekologicznością, stale proponuje się nam zdrowy life style. Utarło się choćby sformułowanie „zielonego budownictwa”, a posiadanie przyjaznych środowisku domów jednorodzinnych jest modne. Takie cztery kąty budowane są z reguły pod miastem, gdzie brakuje przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Więc sporo osób staje przed decyzją czy zdeklarować się na szamba betonowe czy szamba plastikowe.

Ekologiczne cztery kąty

W tym momencie wzięciem cieszą się  domy budowane w metodzie szkieletu drewnianego, przy wykorzystaniu gotowych elementów, które udostępniają zwinny montaż, kurcząc tym samym  okres realizacji choćby do 3 miesięcy. W dodatku obiekty opatrzone etykieta „przyjazne dla środowiska” są zdrowsze dla ich domowników. Pionierskie rozwiązania pozwalają dodatkowo na zmniejszenie krytycznego wpływu na środowisko. Nowoczesne domy budowane są tak, aby w minimalnym stopniu mieszały się w naturę.

Szamba betonowe

Co więcej swój ekologiczny i zdrowy dom należy rozbudować o magazyn na deszczówkę w postaci szamba betonowego. To aktualnie takie zbiorniki betonowe są eko i solidne. Szamba betonowe są 100 % szczelne oraz odporne na skrajne temperatury. Obecnie te plusy są decydujące dla środowiska. Beton użyty do produkcji szamba nie wpływa w ogóle na ziemię bo nie wydziela szkodliwych związków chemicznych do niej.

Tanie domy

szamba betonowePrzykładem naturalnego budownictwa jest ekologiczny biurowiec świata we francuskim Dijon, wypełniony przychylną środowisku systemem.

W celu promowania hasła ekologicznego budownictwa wprowadzono system certyfikacji dla inwestycji będącego przykładem architektury stabilnego rozwoju LEED. Jego posiadanie to dowód na to, ze ten obiekt może legalnie być przypieczętowany „zielonym budynkiem”. W praktyce nie jest to proste, bowiem dom jednorodzinny powinien być poddany ocenie Rady Zielonego Budownictwa pod względem 6 kryteriów, takich jak: czy obiekt jest nie zagraża dla środowiska, wydajność zużycia wody, zużycie energii, surowce naturalne, „zdrowie” wnętrza obiektu oraz nowatorstwo i rozwiązania projektowe. W Polsce biurowiec Deloitte House  czy Deutsche Bank PBC w stolicy może poszczycić się tym tytułem.

Zalety

Systematycznie rosnące ceny ogrzania mieszkań skłaniają do rozpatrzenia nad tzw. eko inwestycjami. Potrzebne jest pamiętanie o  energooszczędności budynku już w projekcie. Strategicznym elementem jest nie tylko umiejscowienie budynku na posesji, ale jego wygląd, układ pomieszczeń, a także użycie do budowy surowców ekologicznego pochodzenia. Dzięki temu niedobór ciepła będą mniejsze, a jego eksploatacja tańsza. Zmniejszenie kosztów utrzymania w domach ekologicznych może sięgać wartości prawie 50% zużycia energii i 30% zużycia wody.